Care este cel mai rapid avion de luptă din lume ?

Un avion de vânătoare sau pur și simplu de luptă este un avion militar conceput pentru a ataca avioanele adverse, inclusiv bombardiere pentru a le împiedica să ajungă la ținte sau alte avioane de vânătoare pentru a proteja bombardierele propriei tabere. Este mai rapid, mai dur și echipat cu rachete. Dacă ne întoarcem în istorie, primele avioane de vânătoare au apărut la începutul Primului Război Mondial pentru a ataca avioanele de recunoaștere și baloanele inamice, la fel ca și primele bombardiere. Tehnicile de luptă aeriană au evoluat după Primul Război Mondial, combatantul a fost modernizat și integrat într-o organizație mai complexă. Iar în Al Doilea Război Mondial, controlul cerului și superioritatea militară au devenit o parte vitală a doctrinei militare. Radarele de la sol, radiourile de la bord pentru a ghida interceptările, precum și manevrele grupate au fost foarte utile în luptă. După cel de-al Doilea Război Mondial asistăm la apariția avioanelor supersonice. Există și astăzi îmbunătățiri foarte impresionante ale acestor avioane chiar dacă nu mai există război. Cu toate acestea, armata încă se antrenează pe luptători.

Pasați pe la magazinul nostru pentru a cumpăra produse militare (centură militară, încărcător solar de supraviețuire,inel militar…) și profită de ofertele noastre promoționale!  

 

 

military-cap

Ce este cel mai rapid luptător din lume ?

Când vorbim despre viteză, vorbim despre viteză. Așadar, atunci când un avion călătorește mai repede decât viteza sunetului, el sparge ceea ce este cunoscut sub numele de „bariera sunetului”. Acest lucru le face să fie niște mașini de luptă incredibile, care interceptează alte ambarcațiuni la distanțe mari și la viteze mari. Dacă doriți să știți ce avion este, urmăriți-ne. 

Echipamente militare care pot fi utile pentru viața de zi cu zi (plasă de camuflaj, mască, mănușă, ..) sunt disponibile la militare-shop.ro Vino și află!

Cel mai rapid avion de vânătoare din
lume&nbsp
;:

Cel mai rapid avion de vânătoare construit vreodată :

NASA/USAF X-15 este cel mai rapid avion de vânătoare din istorie.
Viteza sa maximă record atinge Mach 6,72 sau 4.520 mph, de peste cinci ori mai mult decât viteza sunetului. Este vorba despre un avion experimental hipersonic cu propulsie cu rachete, rezultat al unei operațiuni comune NASA/armată americană. Opt dintre cei doisprezece piloți care au zburat cu X-15 au atins o altitudine de peste 80 km. Acest lucru îndeplinea criteriile de zbor spațial ale Forțelor Aeriene, care îi califica automat pe acești piloți ca astronauți. Dezvoltat în 1960, acesta deține încă recordul pentru cea mai mare viteză înregistrată vreodată de un avion cu motor cu echipaj uman.

Cele mai rapide avioane de
vânătoare
în serviciu :

Cel mai rapid avion de vânătoare este MiG-25 Foxbat de la Mikoyan-Gurevich, capabil să atingă Mach 3,2 sau 2.190 mph. Dezvoltat în anii 1960, MiG-25 a rămas, mai bine de 50 de ani mai târziu, unul dintre cele mai rapide avioane de vânătoare din toate timpurile și, deși nu mai este în producție și se află în serviciu limitat, este încă utilizat de unele forțe aeriene din întreaga lume. Cu toate acestea,
atunci când va fi în cele din urmă retras din serviciu, nu va exista niciun alt avion capabil să îl depășească mai rapid în serviciu în lume.

Cele mai rapide și mai capabile avioane de luptă din lume :

Producătorii au
construit aceste avioane de luptă și s-au bazat pe viteză și pe zborul la mare altitudine pentru a permite aeronavelor lor să se sustragă avioanelor de interceptare. Acum, odată cu dezvoltarea sistemelor și tehnologiilor de apărare aeriană, viteza nu mai este criteriul dorit. Vă spunem
totul despre cele mai rapide avioane din toate timpurile, răspândite în mai multe țări.

Avioane de luptă fabricate în SUA :

Lockheed SR-71 Blackbird – Mach 3.4 (4.023 km/h+)

  • Utilizat atât de NASA cât și de USAF, SR-71 a fost dezvoltat în anii 1960 pentru misiuni de recunoaștere.
  • Cu o viteză maximă de jumătate din cea a X-15, Lockheed SR-71 Blackbird poate părea lent prin comparație, dar rămâne unul dintre cele cinci avioane produse vreodată, capabil să surclaseze Mach 3.0.
  • Pe lângă faptul că zbura rapid, Blackbird era capabil să zboare la mare înălțime pentru perioade îndelungate. Deși unele avioane cu reacție pot urca la altitudine mare, multe nu pot zbura la altitudine mare, dar SR-71 putea zbura cu ușurință la o altitudine de 25.000 de metri, ceea ce îl făcea perfect pentru recunoaștere la o distanță sigură.

   
  XB-70
  Valkyrie –
  Mach
  3,02 (3.308 km/h)

    •  Dezvoltat la sfârșitul anilor 1950, XB-70 era capabil să zboare la Mach 3+ la 70.000 de picioare sau 21.000 de metri.
    • Dezvoltat ca prototip pentru viitorul bombardier nuclear B-70, North American XB-70 Valkyrie a fost un bombardier strategic supersonic. A fost singurul bombardier care a atins această viteză.
    what-is-the-fastest-fastest-fighter-aircraft-in-the-world

    Aeronave de vânătoare dezvoltate de Rusia

    Su-27 Flanker – Mach 2.35 (2.499 km/h)

      • Sukhoi Su-27 Flanker cu o viteză maximă de Mach 2,35, Su-27 a fost proiectat ca un concurent direct pentru F-14 Tomcat și F-15 Eagle.
      • Încă în serviciu astăzi, a fost introdus în anii 1980.
      • Ca și USAF, Uniunea Sovietică a favorizat manevrabilitatea în detrimentul vitezei și altitudinii atunci când a dezvoltat Su-27 ca răspuns la F-15.

      . MiG-31 Foxhound – Mach 2,83 (2.999 km/h)

      • Amplasamentul MiG-31 Foxhound este un avion interceptor supersonic dezvoltat în anii 1970 și aflat în serviciu și în prezent.
      • Este al doilea cel mai rapid avion de luptă aflat în prezent în serviciu și ar putea atinge, din punct de vedere tehnic, viteze de Mach 3,2.
      • MIG-31 a fost dezvoltat pentru a fi mult mai agil și mai ușor de zburat, deși puțin mai lent.

      De unde să obții echipament pentru a zbura cu avioane de luptă 

      Desigur, pentru a intra într-un avion ai nevoie de echipament specializat. În mod specific, în acest tip de aeronave, ar trebui să fii militar pentru a avea acces.De aceea, Military Surplus este aici, pentru ca tu să ai la dispoziție echipamentul necesar de care ai nevoie ?  De la veste, costume de luptă, la diversele accesorii, îți vei găsi fericirea. Fie că ești în armată sau în forțele aeriene, cu colecția noastră de echipamente și echipamente militare, echipează-te din cap până în picioare.  Tot mai inovatoare, echipamentele noastre și echipamentele noastre individuale sunt concepute pentru a satisface în mod eficient nevoile operaționale. Garantăm cea mai bună calitate a fiecărui produs și un serviciu mai bun pentru dumneavoastră.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Selectați moneda dvs.
EUR Euro